wtorek, 21 czerwca 2016

Ciechocinek to jedna z bardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Odwiedzana rocznie przez około 120 tyś. osób korzystających z turnusów rehabilitacyjnych. Niemniej liczba wszystkich turystów, włącznie z uczestnikami wycieczek czy konferencji, to blisko 400 tyś osób.

Obecnie turystyce sprzyja także bardzo dogodne położenie miejscowości. Autostrada A1 łącząca Gdańsk z Łodzią przebiega tuż przy kurorcie.

Z czym większość Polaków kojarzy Ciechocinek? Większość odpowiedzi uwzględnia najbardziej znane, lokalne atrakcje, takie jak: tężnie solankowe, sanatoria, Park Zdrojowy i dancingi. Wielu kojarzy uzdrowisko z licznymi festiwalami, odbywającymi się w miejscowości (dla przykładu Festiwal Piosenki i Kultury Romów).

Bezsprzecznym symbolem miasta są tężnie solankowe. Te trzy drewniane konstrukcje mają razem blisko 1800 metrów, a ich wysokość to 15,8 m. Tężnie powstawały między 1824, a 1859 rokiem. Solankę do tężni pompuje się ze źródła, będącego jednocześnie kolejną atrakcją miejscowości czyli z fontanny "Grzybka". Wokół tężni panuje specyficzny, niemal morski mikroklimat, tworzący wyjątkowe na skalę kraju naturalne inhalatorium.
Spacer wokół nich jest najczęstszym punktem programu wycieczek.

Ciekawostką jest fakt, że niektóre z sanatoriów posiadają własne tężnie. Można korzystać z ich walorów leczniczych nie płacąc za wstęp do tężni ciechocińskich. Taką budowlę posiada Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego

Serdecznie zapraszamy do korzystania z uroków Ciechocinka i jego naturalnych zasobów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz